Social Icons

Czym są blogi naukowe?

Blogi naukowe można uznać za jedną z form popularyzacji nauki. Większość autorów blogów naukowych opisuje na nich ciekawe badania, zarówno najnowsze, jak i nieco starsze, które zostały opublikowane w jednym z wielu istniejących czasopism naukowych (często specjalistycznych, w których warunkiem publikacji jest przejście przez proces recenzji). Celem takich blogów jest przedstawienie badań w taki sposób aby były one zrozumiałe dla osób nie związanych z nauką. Czasami na blogach opisywane są badania własne autora, innym razem poruszane są ogólne sprawy związane z nauką i szkolnictwem wyższym.

Blogi naukowe, chociaż trzymają się pewnych ram, mogą przyjmować więc różne warianty - dużo ciekawych informacji na ten temat możesz z naleźć w publikacji:

"Blogi i serwisy naukowe" (PDF)

autorstwa dr Emanuela Kulczyckiego.

Autorami blogów naukowych są najczęściej studenci i doktoranci różnych kierunków (choć przeważają raczej kierunki ścisłe, np. biologiczne), czasem piszą je profesorowie, rzadziej osoby nie związane z nauką w ogóle.

Blogi naukowe pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż informują w przystępny i ciekawy zarazem sposób o nauce szerokie grono osób (funkcja edukacyjna) jednocześnie stanowiąc dobrą promocję samych naukowców i ich badań.

Czym jest Agregator Polskich Blogów Naukowych?

Agregator jest stroną gromadzącą w jednym miejscu notki (a w zasadzie odnośniki do wpisów z blogów wraz z kilkoma pierwszymi słowami) z różnych polskojęzycznych blogów naukowych. Obecnie jest to chyba jedyna strona tego typu, dotycząca tylko blogów polskojęzycznych piszących o sprawach związanych z nauką jak i o badaniach naukowych. Jest wprawdzie polska sekcja ResearchBlogging.org, ale aktywnie udziela się tam tylko kilku blogowiczów, mieliśmy też swoje miejsce na science3point0.com, ale strona ta przestała działać jakiś czas temu.

Agregator gromadzi informacje z kilkudziesięciu blogów, które sam znam, ale jeżeli uważasz, że o czymś zapomniałem, lub sam prowadzisz polskojęzyczny blog naukowy - prześlij mi jego adres, a wtedy będę mógł dołączyć go do bazy.

Wszelkie inne sugestie też są mile widziane. W szczególności te dotyczące przynależności do różnych kategorii. Póki co Agregator został podzielony na kilka kategorii, do których przydzielonych zostało mniej niż połowę istniejących w bazie blogów. Jeżeli zatem masz pomysł, który blog powinien należeć do danej kategorii, chciałbyś zaproponować inne kategorie, które lepiej by rozwiązały problem klasyfikacji - daj znać. Poprzednia wersja Agregatora nie miała podziału na kategorii i obecnie ta funkcja jest rozwijana i Twoja pomoc była by mile widziana.

Agregator ten został stworzony w bardzo prosty sposób - wykorzystuje platformę do blogowania Blogger.com. Głównym elementem strony jest standardowa wtyczka Lista Blogów, a okno z postami jest tylko źródłem informacji o aktualizacjach strony oraz komentarzach odnośnie ciekawszych wpisów itp. Do tego dołożyłem darmowy szablon znaleziony w internecie, pozmieniałem go co nieco i podczepiłem całość pod domenę Bloginaukowe.org.

Pomysł wykorzystania Bloggera do stworzenia agregatora nie jest, jak się okazuje, nowy - udało mi się znaleźć dwa inne agregatory (blogów przyrodniczych i blogów finansowych), które działają na podobnej zasadzie. Niestety, brak umiejętności tworzenia stron internetowych nie pozwala mi na coś lepszego :) (ale projekt z chęcią bym rozwinął -może chciałbyś pomóc?)

Kilka osób pytało o kanał RSS. Ze względu na powyższe uwagi techniczne nie da się (?) stworzyć kanału RSS dla wtyczki Lista Blogów, dlatego korzystanie z agregatora wiąże się z jego odwiedzaniem. Chyba, że kogoś interesuje kanał dla informacji o aktualizacjach strony (http://www.bloginaukowe.org/feeds/posts/default?alt=rss).

Na stronie agregatora są reklamy. Nie umieściłem ich po to aby zarabiać nim na życie. Liczę jednak na to, ze kilka osób na nie kliknie i strona sama zarobi na opłacenie swojej domeny. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć działalność agregatora, poza klikaniem w reklamę, możemy także wymienić się banerami. Jeżeli chciałbyś współpracować w ten sposób, prześlij adres swojej strony oraz wymiary banerów, jakie by Ciebie interesowały. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć projekt w inny sposób, proszę pisać na admin(at)bloginaukowe.org

Zachęcam do korzystania z agregatora i przesyłania propozycji polskojęzycznych blogów opisujących ciekawe badania naukowe oraz sprawy związane z nauką.